Vaka: 27,688

İyileşen: 27,949

Vefat: 231

Vaka: 27,688

İyileşen: 27,949

Vefat: 231

8.6668
10.1685
11.85

...
Şehir Hakkında

Türbeler

Türbeler

BALIKESKİR’DEKİ TÜRBELER

  • Kız Dedesi; 1930’lu yıllarında burası garipler mezarlığıydı yakınlarının ziyarete gelen okuma yazması olmayan bir kişi bu türbenin kapısının üzerinde bir ad olmadığını görüp gelişi güzel seçtiği bir mezar taşını bu türbenin üstüne koyar. Bu mezar taşı bir bayana ait olduğu için daha sonraki yıllarda türbe Kız dedesi olarak anılmaya devam eder. Evlenemeyen genç kız ve erkeklerin kısmetlerini açmak için gidilir. Yatıra mum adanır ve dikilir. Fatiha ve Yâsin okunur. Namaz kılınır. Yatanın evliya olduğu söylenir.
  • Ayak Dedesi; 2. Murat döneminde yaşamış hadis alimi olan bir zatın kabridir. Balıkesir'liler ilk yürümeye başlayan çocuklarını buraya getirerek ziyarette bulunurlar. Bu kabiryolun ortasında ne arıyor derseniz Atatürk parkı Osmanlı döneminde şehir mezarlığıydı (ilyaslar Mezarlığı) 1942 yılında park haline getirildi.
  • Paşa Sultan; Karesi beyliğinin kuruluş döneminde 1300'lü yıllarda yaşamış Karesi beyinde de hocalığını yaptığı rivayet edilen ilimizin ilk önemli manevi sultanlarındandır. Kabri Aygören Mahallesinde Karaoğlan camisinin yanındadır. Sıtma tedavisi için gidilir. Baş ağrısının geçmesi için gidilir.
  • Kabaklı Baba Türbesi: Balıkesir merkeze 15 km uzaklıkta kabaklı köyünde bulunmaktadır. Rivayetlere göre hacca giden tarla sahibi hizmetçisine buğday ekmesini söyler ancak bu yerlere kabak eken kişi hac dönüşü buğday ek dediği yerlerde kabak görünce kızar ve kabağa sopayla vurur. Kabak kırılır içinden ise buğday çıkar. Diğer kabaklardan da çıkınca tarla sahibi bu zatın ermiş olduğunu kabul eder. Bu ermiş zat ölünce mezarı da buraya yapılır. Köyün adı da kabaklı köyü olarak kalır.
  • İbrahim Dede; Halk tarafından Allah'ın (CC) veli kulu kabul edilen İbrahim Dedenin kabri Sındırgı Hisaralan köyünde bulunmaktadır.
  • Bardak Kıran Dede; Balıkesir Dinkçiler mahallesinde bulunmaktadır. Savaşlarda askerlere su dağıtan birisi olduğu rivayet edilmektedir. Çocuk sahibi olmak ve kısırlığı gidermek için gidilir. Halk özellikle hıdrellez günleri ziyaret eder dilek ve dualarda bulunurlar. Dileklerini bazıları kağıtlara yazar kabir üzerine bırakırlar bazıları ise çaput şeklinde etrafında ki ağaçlara asarlar. 1 yıl sonra ise bu duaları kabul olanlar testi ve bardakları kabir üzerinde kırarak adaklarını yerine getirirler.
  • Üçpınarlı Hayrettin Hoca Türbesi; Mübarek kabir Balıkesir Kayabey mahallesinde Kayabey camisinin bahçesindedir. Fatih sultan Mehmet ile oğlu Sultan Beyazıt döneminde yaşamış alimlerdendir.