...
Güvenlik

Tansu Çiller: Cougar helikopterlerin alınmasını asker istedi, itiraz gelseydi reddederdim

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, Bitlis’te düşen Cougar helikopterle alakalı yaşanan tartışmalar üzerine Coguar helikopterlerin alındığı dönemi çok iyi hatırlıyorum. Doğan Güreş Paşa, Genelkurmay Başkanıydı. Savunma sanayisinde geniş araştırmalar yapılır, askerler TSK’nın ihtiyaçlarına göre bize önerilerde bulunurdu. Coguarların alınmasını askerler önerdi. Onların önermediği bir şeyi almak bana zul gelir dedi. O helikopterlerde askerlerimiz taşınacak, onlar benim evlatlarım. Onların önermediği bir şeyi almam mümkün mü? Askerler önerdi, aldık. Onların önermediği bir şeyi almam mümkün mü? Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi ye konuşan Çiller, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

Gümrük Birliği’nde Fransa’nın desteğini sağlamak amacıyla TSK’nın itiraz etmesine karşın Cougar helikopterleri aldınız mı? sorusuna Çiller, Kesinlikle hayır. Hayır, katiyen benim bir Fransa tercihim olmadı. Türk Silahlı Kuvvetleri ne alınacak olan helikopter işi teknik bir konuydu. Ama bu tür teknik konuları askere bıraktım. O dönemler istediğiniz her silahı alamadığınız dönemlerdi. Şimdi bile bazı silahlar alınamıyor. Askerler talepte bulununca ben siyaseten bu engelleri aşıp, askerin isteğini yerine getirdim. Terörle mücadele yalnızca içerde değil, dışarıda da veriliyordu. Ben başbakan olarak dışarıdaki şartları hazırladım. Ben her zaman teknik konuları askere bıraktım. 

Ben onların önerilerini elekten eler gibi eleyip, canı pahasına terörle mücadele eden askerin talebini yerine getirdim. Cougarları da asker istediği için aldım cevabını verdi. Emekli Tuğgeneral Osman Aydoğan, Cougar helikopterlere ilişkin olarak, AB Gümrük Birliği ne yaranmak için alındı, asker kesinlikle karşıydı açıklamasını yaptı. Son olarak Bitlis’te düşen Cougar helikopterde biri korgeneral 11 asker şehit olmuştu.