Vaka: 30,709

İyileşen: 26,461

Vefat: 203

Vaka: 30,709

İyileşen: 26,461

Vefat: 203

9.209
10.6949
12.6415

...
Dünya

Şeyh İkrime Sabri'ye Mescidi Aksa'dan uzaklaştırma cezası

Şeyh Sabri'nin ofisinden yapılan açıklamada, Batı Kudüs'teki Russian Compound (El-Meskubiyye) gözaltı merkezinde tutulan Şeyh Sabri'nin 6 saatlik bir sorgulamadan sonra serbest bırakıldığı belirtildi. 

İsrail polisinin Şeyh Sabri'yi, verdiği hutbeler ile tarihi Filistin coğrafyasında bulunan camilerdeki vaaz ve irşad çalışmalarının "şiddete yol açtığı" gerekçesiyle 1 hafta süreyle Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırma cezasına çarptırdığı kaydedildi. Söz konusu uzaklaştırma cezasının uzatılabileceğine işaret edilen açıklamada, Şeyh Sabri'nin İsrail polisinin ithamlarını kabul etmediği ve ibadet özgürlüğünün engellendiği ifade edildi. 

Şeyh İkrime Sabri'nin Ofisinden yapılan açıklamada, İsrail polislerinin Sabri'nin işgal altındaki Doğu Kudüs ün Es-Suvvane Mahallesi'nde bulunan evine baskın düzenlediği belirtildi. Polisler, Şeyh Sabri'ye İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet in (Şabak) soruşturma tebligatını teslim etmişti. Eski Kudüs-Filistin Müftüsü olan ve halihazırda Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanlığı görevini yürüten Şeyh Sabri, daha önce de İsrail güçlerince defalarca gözaltına alınmıştı. İsrail makamları zaman zaman Sabri'ye Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırma cezası verirken, Şeyh Sabri'ye hala yurt dışına çıkış yasağı uyguluyor.