Vaka: 27,688

İyileşen: 27,949

Vefat: 231

Vaka: 27,688

İyileşen: 27,949

Vefat: 231

8.6668
10.1685
11.85

...
Şehir Hakkında

Ne Yenir Ne İçilir?

Ne Yenir Ne İçilir?

BALIKESİR’DE NE YENİR İÇİLİR ?

 

 • Ayvalık Tostu; Ayvalık ile bütünleşmiş olan Ayvalık tostu Türkiye’de neredeyse bütün bölgelerde bilinen ve yapılan pratik bir lezzettir. Ayvalık tostu zamanla orijinalinden farklı çeşitlerde yapılsa da lezzet olarak her zaman tatmin edici olmuştur.
 • Susurluk Ayranı; Susurluk ayranının lezzetinde yılların birikimiyle birlikte kendi üretimleri olan yoğurtun da payı oldukça büyüktür. Türk mutfağının vazgeçilmez içeceği olan ayranı bol köpüklü ve yöreye has bir lezzete ulaştırmak için teknolojinin bu kadar ilerlemediği zamanlarda dakikalarca yayarak köpüğü elde edilmiştir.
 • Susurluk Tostu; Susurluk tostu, Susurluk ayranı ile birlikte tüketildiğinde lezzeti zirve yapan muhteşem bir yiyecektir. Ayranı kadar olmasa da Susurluk tostu da epey meşhur bir lezzettir. Özel ekmeği, yöresel lezzetli peyniri ve yöresel fevkalade sucuğuyla birlikte muhteşem bir lezzet fırtınası yaratan Susurluk tostunun üzerine sürülen salça ise bu tostun en büyük farklarından biridir.
 • Papalina Balığı; Balıkesir’in hem Ege Denizi’ne hem de Marmara Denizi’ne kilometrelerce kıyısı bulunmakta olup birçok kişinin geçim kaynağı da balıkçılık olmaktadır. Genellikle Ayvalık ilçesi civarında avlanan ve adına “Papalina” denilen lezzetli bir balık çeşidi bulunmaktadır. Papalina balığının gerçek adı ise “Çaça”dır. Hamsi gibi küçük bir balık olan papalina balığının kılçığı ince ve yumuşak bir yapıda olduğundan kılçığıyla birlikte tüketilmekte olan lezzetli bir balıktır.
 • Balıkesir Kaymaklısı; yöreye özgü muhteşem lezzetlerden biridir. Malzemeleri un, tereyağı, süt, yumurta, kaymak ve şekerden oluşan tatlının yapımı ise biraz ustalık gerektirmektedir.
 • Peynirli Patlıcan; Alacalı olarak soyulan patlıcanlar, yuvarlak bir şekilde kesiliyor ve iki patlıcan arasına manyas peyniri koyuluyor. Kürdan yardımıyla tutturulan patlıcan-peynir ikilisi kızgın yağda kızartılarak, üzerine sarımsaklı domates sos ekleniyor. Peynir ve patlıcan ikilisinin doyulmaz lezzetini tatmak isteyenler için peynirli patlıcan en güzel seçeneği sunuyor.
 • Sura; Kuzu ya da oğlak etiyle yapılan Sura yemeği buna en güzel kanıt niteliğinde. Kuzu ciğerinden pirince, çam fıstığından kuş üzümüne her şeyin bulunduğu bu yemeğin baharatı da oldukça bol. İçinde bulunan çeşitlilik ve çokça eklenen etle tam bir şölen yemeğidir.
 • Bigadiç Güveç; Balıkesir’in Bigadiç ilçesine özgü bu lezzetli güveç yemeğini diğerlerinden farklı kılan ise ilçede her kasap dükkanında yer alan odun közü ile kızdırılan fırınlarda pişen bu güveç süt oğlağından yapılmaktadır.
 • Edremit Köftesi; Edremit’e has yöresel lezzetlerden biri olan Edremit köfte, ilçenin simgesi haline gelmiş meşhur yemeklerden biridir. 
 • Rabisa; Balıkesir’in yöresel yemekleri listemizde Gömeç’e özgü bir yemek rabisa, halkın çok sevdiği ve sıklıkla pişirdiği hamur işleri listesindedir. El açması yufkaların rulo haline getirilip fırına verildikten sonra sarımsaklı yoğurt döküldükten sonra enfes bir yemek haline geliyor.
 • Ada Köfte; Balıkesir mutfağının leziz yemeklerinden biridir. Diğer köfte yapımlarına nazaran harcı daha cıvık tutulan ve daha büyük boyutlarda şekil verilmektir.
 • Sakızlı Dondurma; Balıkesir’in hemen her tatil beldesinde görebileceğiniz sakızlı dondurma özellikle de Cunda Adası’nda oldukça meşhurdur.
 • Damla Sakızlı Lorlu Kurabiye; Ayvalık’ın en meşhur lezzetlerinden biri olarak gösterebileceğimiz damla sakızlı lor peynirli kurabiye, anne elinden çıkmış gibi bir lezzettir.