18.28
18.25
20.93

...
Video Galeri

Gezilecek Yerler

BALIKESİR’DE GEZİLECEK YERLER

 • Avşa Adası

Erdek ilçesine deniz yolu ile yaklaşık 2 saatlik mesafede yer alan ve Marmara ilçesine bağlı olan Avşa Adası, berrak suyu, huzurlu ve sakin koyları, hemen hemen her bütçeye uygun konaklama tesisleri ve birbirinden özel plajları ile yaz tatilcilerinin buluşma noktasıdır.

Avşa Adası Tatil Rehberi (2021) | Balnet.net
 • Altınoluk

Kaz Dağları eteklerinde yer almasından dolayı, dağın sağladığı bereket ve nimetten faydalanan Altınoluk, Şahinderesi Kanyonu, Darıdere Tabiat Parkı, Cunda Adası gibi ünlü doğal güzelliklere yakın olmasından ötürü de ziyaret edilmesi önerilen yerleşim yerlerinden biridir. 

Ayvalık'tan Altınoluk'a Balıkesir'in cennet noktaları - Seyahat Haberleri
 • Akçay

Yaz aylarında oluşan kalabalık turist nüfusu ile 20-25 katına çıkan bir nüfusa sahip olmaktadır. İçerisinde yer alan Sütüven Şelalesi, Kızılkeçili, Güre, Çamlıbel, Zeytinli mahalleleri ve Hasanboğuldu Göleti gibi turistik yerler, bölgeyi ünlü hale getiren unsurlar arasındadır.

Akçay Otelleri Fiyatları Listesi 2021 Tüm Oteller | Balnet.net
 • Küçükköy (Yeniçarohori)

Tarihi Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar uzanan Küçükköy, bu yönüyle oldukça önemli ve tarihi bir yerleşim yeridir. Eski adı yeniçerilerin yeri anlamına gelen Yeniçarohori olan Küçükköy, Sultan Mehmet’in Midilli’yi almak için hazırlıklar yaptığı yer olarak bilinmektedir.

AYVALIK KÜÇÜKKÖY GEZİ REHBERİ VE YENİÇAROHORİ SANAT KÖYÜ | Journavel
 • Taksiyarhis Anıt Müzesi

İlk inşasının daha eskilere dayandığı düşünülen tarihi yapı, 1844 yılında inşa edilmiş olarak bilinmektedir. Ayvalık merkezinde bulunan anıt müze, bölgedeki en eski kilise olarak kayıtlara geçmiş bir yapıdır.

Taksiyarhis Anıt Müzesi | Rota Senin
 • Taş Kahve

Taştan yapılmış ve yüksek bir tavana sahip kahvehane, Cunda'da sahilde yer alan tarihi bir noktadır. Döneminde civarda yaşayan Rumlar tarafından yapılmıştır ve gerek tarihi açıdan, gerekse kahveleriyle ziyaretçilerini büyüleyen bir yapıya sahiptir.

Taş Kahve Ayvalık Balıkesir - Balıkesir'de Yapılacak Şeyler
 • Ören ve Adramytteion Antik Kenti

Burhaniye ilçesine yaklaşık 2 km’lik mesafede yer alan ve denize sıfır konumdaki Ören, çok eski bir tarihe sahiptir. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınan asırlık ulu çınarları bulunan mahalle, “Yeşil Ören” adıyla da anılmaktadır.

Adramytteion Antik Kenti | Balnet.net
 • Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı (Aya Yanni Kilisesi)

2007 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından restore edilen Aya Yanni Kilisesi, mübadele sonrası terk edilip harabeye dönüşmesine rağmen günümüzdeki haline kavuşmuştur. 

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı - VKV
 • Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi (Cunda Taksiyarhis Kilisesi)

1873 yılında Taksiyarhis Kilisesi olarak inşa edilen ve Alibey Adası’ndaki en güzide tarihi eserler arasında bulunan yapı, günümüzde Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi adıyla ziyarete açık bir gezi noktasıdır.

Taksiyarhis Kilisesi: Taksiyarhis Cunda Ayvalik Rahmi M. Koç Müzesi, Ayvalık, Türkiye - Tripadvisor
 • Saatli Camii (Aya Yanni Kilisesi)

Bir zamanların ünlü kiliselerinden biri olup, çanının üzerinde yer alan saat nedeni ile bu isim verilen yapı, Ayvalık merkezindeki simgesel yapılardan biri haline gelmiştir. Konum olarak İsmet Paşa Mahallesi’nde yer almaktadır ve birçok kaynağa göre 1850 yılında inşa edilen bir Hristiyan dini yapısından dönüştürülmüştür. 

Aya Yani Kilisesi Nerede - Nasıl Gidilir? Burgazada Gezilecek Yerler
 • Alibey (Cunda) Adası

Ayvalık sınırları içindeki 22 adadan yerleşimin olduğu tek ada olan Cunda Adası bir köprü ile ana karaya bağlanmaktadır. Ege Deniz’nin en büyük 4. adası olan Cunda’nın diğer adı Alibey Adası’dır.

Alibey Adası mı? Cunda Adası mı? - Sınırlar Olmadan Seyahat
 • Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti, Edremit'in Altınoluk Mahallesi'ne 2 km. uzaklıkta yer alan önemli bir Troas kentidir. Mysia ile Troas arasında uzanan yolu kontrol eden stratejik bir konumda yer alan Antandros'un kuruluşu, bazı antik yazarlara göre Troia Savaşı'nın öncesine kadar uzanmaktadır.

Antandros Antik Kenti'nde Mitolojik Güzellik Yarışması Canlandırılacak | Arkeofili
 • Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir şehir merkezinin simgesel yapılarından biri Saat Kulesi, Silistre Valisi Girit-i Zade Mehmet Paşa tarafından inşa edilmiştir. Bu bilgiye, kulenin sahip olduğu kitabe sayesinde ulaşılmıştır. Yapım tarihi 1829 yılına denk gelen mimari yapı, kente vardığınızda gözünüze takılacak ilk tarihi eserlerin başında gelmektedir. Beş kattan oluşan Saat Kulesi’nin yerden yüksekliği ise tam olarak 20 metredir.

Balıkesir Saat Kulesi Hakkında Bilgi
 • Şeytan Sofrası

Volkanik patlama sonrası meydana gelen ve dolayısı ile tamamen doğal bir oluşum Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy Mahallesi’nde yer almaktadır. Sarımsaklı'da Şeytan Sofrası, yarımadanın yüksek bir noktasındadır. Adını, üzerinde bulunan düz bir kayadan almaktadır. Ayak izi şeklinde ki eski zamanlara ait sunak ise yöre halkı tarafından şeytanın ayak izi olarak düşünülmüştür.

Şeytan Sofrası ve Şeytan'ın ayak izi / Ayvalık gezi rehberi
 • Şahinderesi Kanyonu

Berrak ve soğuk suyunun hemen yanı başında bulunan mesire ve piknik alanı, bahar ve yaz aylarında bölgeyi ziyarete gelen pek çok gezgin tarafından tercih edilmektedir.

Kazdağları'nın bacası: Şahin Deresi Kanyonu
 • Kaz Dağları

1994 yılında milli park ilan edilerek yasal olarak koruma altına alınan Kaz Dağları, büyük bir bölümü Edremit ilçe sınırlarında yer alan ve yaklaşık 21 bin hektarlık bir alanı kapsayan doğal ve turistik bölgedir. Hayvan ve bitki çeşitliliği açısından ülkemizin en zengin milli parkı sayılabilecek olan Kaz Dağı’nda 40 farklı endemik bitki türü yer almaktadır. Sahip olduğu oksijen miktarı ile ülkemizde ilk sırada iken, dünyada ise İsviçre’den sonra ikinci sıradadır.

Kaz Dağları nerede? İşte Kaz Dağları gerçeği…
 • Kyzikos Antik Kenti

Antik çağda Ayılar Dağı veya Ayı Adası olarak anılan ve günümüzde Kapıdağ olarak bilinen yarımadada bulunan Kyzikos Antik Kenti, Bandırma-Erdek karayolu üzerinde bulunan önemli bir antik bölgedir. Bandırma’ya 10 km, Erdek’e ise sadece 9 km uzaklıkta yer aldığından dolayı her iki ilçeye gelen turistler tarafından da ziyaret edilen antik kent, sahip olduğu tarihi kalıntılardan dolayı geniş bir alana yayılmıştır.

Kyzikos Antik Kenti - YouTube
 • Zağnos Paşa Camii ve Külliyesi

Mimari açıdan oldukça güzel örnekler barındıran yapı, il ve çevresindeki en büyük cami olmasıyla da bilinir. Yapıyı özel ve ünlü kılan bir diğer önemli özelliği ise, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün camide hutbe okumuş olmasıdır. 

Zağnos Paşa Camisi hakkında bilinmeyenler

 

 • Tarihi Ayvalık Sokakları ve Evleri

Safranbolu evlerine benzer görünümleri ve genellikle yazlık olarak kullanılan tarihi Ayvalık evleri, sahip oldukları mistik özellikleri ile görülmeye değerdir. Dar sokakları ve kendine özgü mimari tarzıyla gelen ziyaretçileri cezbeden Ayvalık evleri, eski dönemlerde Küçükköy’de üretilen kurşun, demir, ağaç ve tuğlalardan yapılmışlardır.

Ayvalık gezilecek yerler| HT Gastro
 • Kuşcenneti Milli Parkı

Bandırma-Susurluk yolu üzerinde bulunan Kuşcenneti Milli Parkı, Bandırma ilçe merkezine sadece 18 km uzunlukta bulunmaktadır. 1959 yılında milli park olarak statü kazandırılan Kuşcenneti, 1. sınıf doğal sit alanı ilan edildiği 1981 yılından günümüze kadar büyük ölçüde korunmayı başarmıştır.

Kuşcenneti Milli Parkı (Manyas Kuş Cenneti) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Özellikleri ve Tarihçesi | Bilgihanem
 • Zeytinli Ada

Erdek ilçe merkezindeki çay bahçelerinin ve sahil kıyısındaki feribot iskelesinin karşısında yer alan toplam 8 dönümlük adacık olan Zeytinli, iskelenin ucuna gelindiğinde el değecek kadar yakın bir konumdadır. Tarihi açıdan oldukça büyük önem taşıyan ada, boyutunun aksine bu yönüyle dikkat çekicidir. Adını, içerisinde yer alan iki adet zeytin ağacından almıştır. MS 6. yüzyılda inşa edilen Kera Panagia veya Meryem Ana Kilisesi, adanın en dikkat çekici yapısıdır.

Zeytinliada Erdek ERDEK | Erdek Tatil Rehberi
 • Hasanboğuldu Göleti

Kaz Dağı Milli Parkı içerisinde yer alan en önemli gezi noktalarından biri olan Hasanboğuldu Göleti de ziyarete değer bir doğal oluşumdur.

Hasan Boğuldu Göleti Sütüven Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir? Balıkesir
 • Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi

1996 yılında restore edilip günümüzdeki adıyla müze olarak ziyarete açılan Kuvayı Milliye Müzesi, bu tarihten önce, 1948-1988 yılları arasında 40 yıl boyunca Balıkesir ilinin belediye binası olarak görev icra etmiştir. 

KUVAYİ MİLLİYE MÜZESİ | Kültür Portalı