Vaka: 30,709

İyileşen: 26,461

Vefat: 203

Vaka: 30,709

İyileşen: 26,461

Vefat: 203

9.209
10.6949
12.6415

...
Sanat

Fotoğrafçı-şair Mehmet Özer'e hapis cezası!

Fotoğrafçı ve şair Mehmet Özer e paylaştığı fotoğraflar gerekçe gösterilerek 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Gerekçe olarak da 12 Eylül dönemindeki hak ihlallerinin sergilendiği "Utanç Müzesi"ndeki fotoğrafları sosyal medyasında paylaşması gösterildi. Benim bir fotoğraf sanatçısı olarak görsel metinlerle tarih yazma pratiğimi cezalandırmış oldular. 

Ak, şunları kaydetti: "Müzeyi hazırlayanlardan biri benim. Orada kullandığım görselleri sosyal medyadan paylaşmıştım. Bir de sokaklarda çektiğim fotoğraflar vardı, etkinlikler, anmalar, protestolar gibi. Fotoğrafçı, şair Mehmet Özer'e "örgüt propagandası yapmak" suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. İstinafa gidecek dosya. 

Erteleme verdiler ama böyle bir şeyi cezalandırmış oldular. Sorun cezanın ertelenmesi ya da az olması da değil. Cezaya itiraz edeceklerini söyleyen Mehmet Özer soL'a yaptığı açıklamada, "Benim bir fotoğraf sanatçısı olarak görsel metinlerle tarih yazma pratiğimi cezalandırmış oldular" dedi. Sonuçta ben ötekilerin hayatlarını yazıyorum; sokakların, erkeklerin, kadınların, LGBT'lerin, yoksulların. Buradan hayata itiraz ediyorum ve bu sorun oldu. Göze aldığımız bedellerdi bunlar."