Vaka: 30,709

İyileşen: 26,461

Vefat: 203

Vaka: 30,709

İyileşen: 26,461

Vefat: 203

9.209
10.6949
12.6415

...
Güvenlik

FETÖ'nün sözde Irak sorumlularının 15'er yıl hapsi istendi

Ukrayna'da yakalandıktan sonra Türkiye'ye gönderilen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Irak'taki eğitim yapılanmasında yer alan Salih Fidan ve Samet Güre'nin yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcılık, sanıkların etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılmayarak "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. İstanbul 33 üncü Ağır Ceza Mahkemesi ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Salih Fidan ile Samet Güre ve avukatları SEGBİS aracılığıyla bağlandı. Sanıkların avukatlarının da duruşmaya aynı sistem üzenden katılımı sağlandı. 

TAHLİYELERİNİ TALEP ETTİLER 

Sanıklar Samet Güre ve Salih Fidan tahliye talebinde bulundu. Sanıklardan Salih Fidan'ın avukatı, müvekkilinin etkin pişmanlık kapsamında örgütle ilişkisi olduğunu düşündüğü 50 kişiyi teşhis ettiğini ve bunlardan 21'inin hiç işlem görmemiş kişilerden oluştuğunu belirterek, "Kaldı ki bunların içinde eşi de bulunmaktadır. Samimiyetle ifade etmiştir. Tanık olarak da teşhiste bulunduğu kişi hakkında beyanda bulunmuştur." dedi. Müvekkili Fidan hakkında FETÖ yargılanma kriterlerinin mevcut olmadığını savunan avukat, tahliye ve adli kontrolle tahliye talebinde bulundu. Duruşmada cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. 

SAVCI ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANMAMALARINI İSTEDİ 

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanıkların teşhiste bulundukları tüm şüpheliler hakkında daha önceden soruşturma yürütülmesi nedeniyle beyanlarının etkin pişmanlık hükümleri kapsamında kalmadığına dikkati çekerek bu hükümlerden yararlandırılmamasını talep etti. Şüphelilerin etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak amacıyla beyanda bulunduklarının anlatıldığı iddianamede, silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep edildi. Mahkeme heyeti, daha önce alınan ara karar gereği tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Kahraman B.'nin, ulaşılamamış olması nedeniyle tanıklığından vazgeçilmesine hükmetti. Sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştıran heyet, esas hakkındaki savunmaların hazırlanması için duruşmayı erteledi. İddianameden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, FETÖ nün Irak taki eğitim yapılanmasında sözde öğretmenlik yapan Salih Fidan ve Samet Güre nin, Ukrayna dan başka bir ülkeye çıkmaya çalışırken yakalandıkları ve İstanbul da 11 Ocak ta tutuklandıkları kaydedildi. İddianamede, FETÖ ile organik bağ kurarak süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gerektiren eylem ve faaliyetlerde bulunan sanıkların, örgütün Irak yapılanması içerisinde yer aldıkları belirtilerek, sanıkların örgütle mensubiyetlerinin yakalanarak Türkiye'ye iade edildikleri 6 Ocak'a kadar devam ettiği aktarılıyor. Duruşmada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıklar Samet Güre ile Salih Fidan ın silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.