Vaka: 21,655

İyileşen: 20,007

Vefat: 213

Vaka: 21,655

İyileşen: 20,007

Vefat: 213

12.56
14.16
16.76

...
Gündem

Edremit Belediyesi Avrupa Şeref Plaketini Aldı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nden daha önce "Avrupa Diploması" ve "Avrupa Şeref Bayrağı"nı alan Edremit Belediyesi, bu yıl da ödül programının bir üst aşaması olan "Avrupa Şeref Plaketi"ne değer görüldü. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından bu yıl Türkiye tek yerel yönetim olarak bu ödüle layık görüldük. Edremit Belediyesi, kardeş kentlerle kurduğu iyi ilişkileri, ortağı olduğu uluslararası projeleri, uluslararası kuruluşlara üyelikleri ve iş birlikleri, gençlik çalışmaları, Aeneas Kültür Rotası projesi, Avrupa düzeyindeki etkinlikleri ile yerelde gerçekleştirdiği sosyal, kültürel ve sportif çalışmaları neticesinde bu ödülü almaya hak kazandı. 

2021 yılında Türkiye'den bu ödüle layık görülen tek bir yerel yönetim olan Edremit Belediyesi ne Avrupa Şeref Plaketi, Avrupa Parlamenter Meclisi Temsilcisi ve CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre tarafından takdim edildi. Emre, Avrupa Konseyi'nin işleyişi ve ödüllerle ilgili bilgi verdi, Başkan Selman Hasan Arslan'a plaketi takdim ederek belediye yetkililerine teşekkür etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Avrupa Konseyi tarafından böylesine anlamlı bir ödüle layık görülmenin gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Bugün bizler için mutlu bir gün. Biraz önce Avrupa Yerel Demokrasi Ajansı sözleşmesini imzaladık. Farklı ülkelerde 15 ayrı yerde bulunan ajansın 16'ıncısını Türkiye de ilk olarak Edremit te açılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Edremit Belediyesi, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından "Avrupa Şeref Plaketi" ile ödüllendirildi. Bu kıymetli ödül için, kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum. Bu prestij sadece yurt içinde değil Avrupa da da bilinen bir kent olmamızı sağlayacak" diye konuştu. Balıkesir de Erasmus Plus ve Euro Desk temas noktası olan ulusal ajans onaylı tek belediyeyiz dedi. 

TÜRKİYE NİN İLK YEREL DEMOKRASİ AJANSI KURULDU 

ALDA (Avrupa Yerel Demokrasi Derneği), Türkiye'nin ilk Yerel Demokrasi Ajansı'nı kurmak için Edremit'i seçti. ALDA, Edremit Belediyesi, Budva Belediyesi, Lusje Belediyesi, Ahmetbey Belediyesi, Edremit Kent Konseyi, Edremit Çevre Sağlığı ve Doğayı Koruma Derneği, Çamcı Kültür Merkezi Derneği, Medya Araştırmaları Derneği, Ebarlament Derneği arasında protokol imzalandı. Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan tarafından imzalanan protokolle Avrupa'da 15 tane bulunan Yerel Yönetim Ajansı'nın 16'ıncısı Türkiye'de ilk olarak Edremit'te açılacak. Türkiye'nin ilk yerel demokrasi ajansı olacak Edremit Yerel Demokrasi Ajansı, yerel düzeyde karar alma süreçlerinde katılımcı yaklaşımı desteklemek, sivil toplumun diyalog kurma becerileri ve kapasitelerini geliştirmek, mevcut kardeş şehirleri güçlendirmek ve Avrupa da ve diğer ülkelerdeki bilgi ağını geliştirerek proje imkanlarının güçlenmesi gibi birçok rolü üstlenecek.