ABD'deki Dünya Bankası'nda bir dönem 'Asya Direktörü' olarak çalıştıktan sonra emekli olup, İstanbul Büyükada'da yaşamaya başlayan Korhan Berzeg, mayıs ayında İngiliz uyruklu eşi Angela Berzeg ile memleketi Balıkesir'in Gönen ilçesi kırsal Armutlu Mahallesi'ndeki evine geldi. 17 Haziran'da telefonunun yanı sıra kimlik ve banka kartlarını bırakıp, Doberman ırkı eğitimli köpeği 'Tina' ile yürüyüşe çıkan Korhan Berzeg, bir daha geri dönmedi.

 

Berzegi arama çalışmalarına GPS cihazı takılan Tina da katıldı

 

250 KİLOMETRELİK ALAN TARANDI

Kayıp ihbarı üzerine bölgede, Bursa Jandarma Arama-Kurtarma (JAK), Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), Balıkesir Jandarma Komando, Jandarma Asayiş, Jandarma Olay Yeri İnceleme (OYİ), Jandarma Suç Araştırma Timleri (JASAT) ile Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Özel Harekat ve Çevik Kuvvet ekipleri, AFAD, UMKE, AKUT, GÖNDAK ve SAR ekipleri ile iz takip ve kadavra köpekleriyle arama başlatıldı. Dron ve İHA'ların da kullanıldığı aramalarda; bu zamana kadar 250 kilometrelik alan havadan ve karadan tarandı. Ancak Berzeg'in evinin önünden itibaren 3 kez sil baştan yapılan aramalardan sonuç alınamadı.

 

Berzegi arama çalışmalarına GPS cihazı takılan Tina da katıldı

 

20 ŞÜPHELİNİN İFADESİ ALINDI

Teknik ve fiziki takibin yanı sıra yapılan ihbarları da değerlendiren ekipler, MİT'in de katıldığı arama çalışmaları kapsamında; şu ana kadar 20 şüphelinin ifadesine başvurdu. Berzeg'in kaybolduğu gün, bölgeden geçen 40 aracın sürücüleri de sorgulandı. Berzeg'in takibe alınan banka hesaplarında da kaybolduğu günden, bu yana herhangi bir hareketlilik belirlenmedi.

 

Berzegi arama çalışmalarına GPS cihazı takılan Tina da katıldı

 

74 GÜN SONRA EVİNE DÖNDÜ

Soruşturma ve arama çalışmaları sürerken, Korhan Berzeg'in köpeği 'Tina', 74 günün ardından 29 Ağustos'ta evine döndü. Armutlu Mahallesi'ndeki evine gelen ancak kimseyi bulamayınca 500 metre ileride, Berzeg'lerin aile dostunun evinin olduğu bölgeye giden 'Tina'yı görenlerin ihbarı sonrası Armutlu Mahallesi muhtarı Hamit Erman, olay yerine gitti. Erman'ın evine gittiği Berzeglerin aile dostunun da köpeği teşhis etmesi üzerine jandarmaya haber verildi. Çip kontrolünde de köpeğin 'Tina' olduğu tespit edilince Berzeg'in eşi Angela Berzeg, Armutlu Mahallesi’ndeki evlerine gelip, köpeği teslim aldı.

 

Berzegi arama çalışmalarına GPS cihazı takılan Tina da katıldı

 

BAKIMLI VE TEMİZ HALİ DİKKATİ ÇEKTİ

74 gün sonra dönen 'Tina'nın bakımlı olduğu, üzerinde arazide kaldığına dair kir, toprak ve çamur gibi izlerin bulunmadığı, patilerinin ise temiz olduğu görüldü. Köpeğin yakın bölgede alıkonulurken bırakıldığı ya da kaçtığı değerlendiriliyor. Özel eğitimli olan köpeğin, karakteristik özellikleri üzerinden değerlendirme yapan, köpek eğitim uzmanlarından da destek alan ekipler, 'Tina'nın da görev alacağı bir yol haritası belirledi. Dün Berzeg'in evine gelen Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Olay Yeri İnceleme ekipleri, köpeğin fotoğraflarını çekip, parmak izine ulaşılması için tasma üzerinde incelemeler yaptı.

 

Berzegi arama çalışmalarına GPS cihazı takılan Tina da katıldı

 

ÇALIŞMALAR, 'TİNA'NIN BULUNDUĞU YERDEN BAŞLATILDI

Görgü tanığı 5 kişinin ifadesini alan ekipler, Berzeg'i arama çalışmalarına 78 kişiden oluşan AFAD, JAK, Jandarma Komando, GÖNDAK ve SAR ekipleri ile bugün de devam etti. İz takip köpeklerinin de yer aldığı arama çalışmaları, 'Tina'nın bulunduğu yerden başlatıldı. 'Tina'ya GPS cihazı takılarak arazide nereye gideceği takip edilecek. Böylece köpeğin 74 gün boyunca kaldığı yer veya yerlerin tespiti düşünülüyor. Bu sabahki çalışmaları, Armutlu Mahallesi'ne gelen Gönen Kaymakamı Aslan Yurt da yakından takip etti.

 

Berzegi arama çalışmalarına GPS cihazı takılan Tina da katıldı

 

KAN VE DIŞKI ÖRNEKLERİ İNCELENİYOR

Öte yandan Gönen Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı ile Berzeg'in evine gelen Jandarma Suç Araştırma Timleri (JASAT), kaybolduğu süre içinde 'Tina'nın ne ile beslendiğini belirlemek için kan ve dışkı örnekleri aldı. Örnekler, Gönen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Laboratuvarı'nda inceleniyor. İncelemenin sürdüğü, sonuçların henüz çıkmadığı öğrenildi.

 

Berzegi arama çalışmalarına GPS cihazı takılan Tina da katıldı

 

EVİNDEKİ İLK ANLARI GÖRÜNTÜLENDİ

Bu arada 'Tina'nın bulunduğu 29 Ağustos'ta Angela Berzeg ile evinin bahçesinde ilk buluşmasında; bahçedeki kabından su içtiği, ardından kendisini bekleyen kalabalığın yanına gittiği, daha sonra Angela Berzeg'i fark ederek ona doğru koşup, kokladığı öğrenildi.

MUHTAR ERMAN: 'TİNA' DİYE SESLENİNCE TEPKİ VERDİ

Balıkesir'in Gönen ilçesinde geçen 17 Haziran'da kaybolan Dünya Bankasından emekli Korhan Berzeg için bugün sürdürülen arama çalışmalarından da sonuç alınamadı. Kırsal Armutlu Mahallesi'nde Korhan Berzeg ile kaybolduktan sonra geçen salı günü eve geri dönen Tina isimli köpeği de bugün bir süre arama çalışmalarına katıldı. Armutlu Mahallesi Muhtarı Hamit Erman, Tina'nın bulunmasını şöyle anlattı:

"Sabah 09.00 saatlerinde bana köpek Tina’nın görüldüğü şeklinde haber geldi. İhbar üzerine, Tina’nın görüldüğü yere gittim. O bölgede 10 dakika arama yaptım .100 metre ileride köpeği buldum. ‘Tina’ diye seslenince, hemen dönüp baktı. Sonra dişi mi erkek mi diye baktım. Dişi olunca o köpeğin Tina olduğundan daha da emin oldum. Sonra Tina’yı alıp onu tanıyan Gül hanımın evine götürdüm. Orada köpek, Gül hanımı tanıdı ve bahçesine girdi. Gül hanım hemen Tina’nın fotoğrafını çekti ve Angela'ya gönderdi. Angela hanım bu bizim köpek dedi ve bizde kolluk kuvvetlerine haber verdik. Sağlığı gayet iyiydi ve köpek çok heyecanlıydı. Tina, jandarma ekiplerinin arama çalışmasına yardım ediyor. Birkaç gün daha arama çalışmalarına katılacak. Bende destek olmak için arama çalışmalarına katılıyorum."

Öte yandan, Korhan Berzeg'i arama çalışmalarına yarın sabah saat 07.00'de tekrar başlanacağı belirtildi.